Африканська чума свиней

Назад

Державна служба ветеринарної медицини Обухівського району інформує про те, що в початку 2016 року в Україні виявлено 83 випадки Африканської чуми свиней, у тому числі вперше на території Кіровоградської, Хмельницької, Чернівецької, Волинської, Вінницької та харківської областей.

   В Київській області випадки африканської чуми свиней зареєстровані в Броварському, Іванківському, Баришівському, Рокитнянському, Білоцерківському, Васильківському, Тетіївському районах, як серед поголів'я диких так і серед поголів'я домашніх свиней.
   На сьогодні карантинні заходи діють у 2-х неблагополучних пунктах по африканській чумі свиней в Васильківському та Тетіївському районах Київської області. 
    Згідно звіту про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу від 16.10.2016 №006727 п.м./16 Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ) від трупів загиблих свиней, що належать ТОВ «Маруна Нью» (с. Соколівка Васильківського району Київської області) виявлено ДНК-вірус африканської чуми свиней.
   Африканська чума свиней не є загрозою для людей, вона вбиває виключно свиней і робить це дуже підступно. Проблемою в місті та районі є стихійна торгівля, яка є в усіх населених пунктах, де проводиться реалізація живих свиней, сировини та готової продукції тваринного походження. Дана обставина є критичним ризиком та створює реальну загрозу виникнення і поширення небезпечних інфекційних захворювань в тому числі і АЧС. Проблемою також являється переміщення тварин без супровідних ветеринарних та ідентифікаційних документів.
Африка́нська чума́ свине́й (лат. Pestis africana suum), африканська лихоманка, східноафриканська чума, хвороба Монтгомері — висококонтагіозна вірусна хвороба свиней, яка проявляється лихоманкою, синюшністю (цианозом) шкіри та крововиливами (геморрагіями) внутрішніх органів. Недуга належить до списку A згідно з Міжнародною класифікацією заразних хвороб тварин. Для людини африканська чума свиней - безпечна.
В природних умовах на африканську чуму свиней можуть занедужати як домашні так і дикі свині будь-якого віку. Джерелом збудника інфекції є хворі тварини та вірусоносії. Здорові свині заражаються при спільному утриманні їх з інфікованими вірусоносіями. Збудник передається через корм, пасовища, транспортні засоби забруднені випорожненнями хворих тварин. Використання для корму незнезаражених харчових відходів також сприяє поширенню хвороби. Механічними перенощиками вірусу можуть бути птахи, люди, домашні та дикі тварини, гризуни, нашкірні паразити (деякі види кліщів, зоофільні мухи, воші), які контактували з хворими свинями та трупами тварин. Осередками вірусу в природі є африканські дикі свині та кліщі роду орнітодорос.
   Основним джерелом поширення інфекції є хворі тварини, що виділяють у навколишнє середовище вірус із секретами й екскретами. Тварини заражаються через предмети догляду, травний тракт із інфікованими кормами й водою, через дихальні шляхи й ушкоджену шкіру. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, домашні й дики тварини, гризуни, нашкірні паразити (деякі види кліщів і воші), що були в контакті із хворими й загиблими свинями. Інкубаційний період захворювання залежить від кількості вірусу, що поступив до організму, стану тварини, важкість перебігу може тривати від 2 до 6 діб.
   Симптоми захворювання африканської чуми свиней: підвищення температури тіла тварин до 40,5-42,0 С0, може розвиватися кон’юнктивіт, відмічається пригнічення й задишка. З ніздрів й очей слизисто-гнійне витікання з домішками крові. Хворі тварини більше лежать, зарившись в підстилку, в’яло піднімаються,пересуваються й швидко утомлюються. Відзначають слабість задніх кінцівок, хиткість ходи, голова опущена, хвіст розкручений, посилена спрага. На шкірі в області внутрішньої поверхні стегон, на животі, шиї, біля кореня вух помітні червоно-фіолетові плями, при натисненні вони не блідніють. На ніжних ділянках шкіри можуть з’явитися пустули, на місці яких утворяться струпи й виразки. Супоросні хворі матки абортують. Смертність, залежно від перебігу, може досягати від 50 до 100%. Перехворілі тварини стають довічними вірусоносіями. Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней дотепер не розроблено, лікування заборонене. У випадках виникнення вогнища інфекції практикується тотальне знищення хворого свинопоголів’я безкровним методом, а також ліквідація всіх свиней у вогнищі в радіусі 20 км. від нього. Хворі та свині які контактували з хворими підлягають забою з наступним спалюванням трупів.
   Дотримуючись простих порад власники особистих підсобних господарств, у яких є свинопоголів’я збережуть здоров’я тварини й уникнуть економічних втрат, а саме:
- надавати поголів’я свиней для проведення ветслужбою вакцинацій (проти класичної чуми свиней, бешихи);
- для догляду за тваринами використовувати окремий одяг і продезінфіковане взуття;
- утримувати поголів’я в закритому режимі (у господарстві, сараях), не допускати вільного вигулу свиней на території населених пунктів, особливо в лісовій зоні;
- щодекадно обробляти свиней і приміщення для їхнього утримання від кровососних комах (кліщів, вошей, бліх), постійно вести боротьбу із гризунами;
- не завозити свиней без узгодження з Держветслужбою;
- не використовувати не знешкоджені термічною обробкою корми тваринного походження, особливо боєнські відходи в раціонах свиней;обмежити господарські зв'язки;
- не купуйте продукти тваринного походження на стихійних ринках;
- використовувати для обробки реманенту та інструментів по догляду за тваринами звичайні побутові дезінфектанти;
- негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней у державні ветеринарні установи по зонах обслуговування. 
   Якщо власник не може виконувати ці поради, тоді він не повинен тримати свиней. 
Контактні телефони: 
   Управління ветеринарної медицини в Обухівському районі 5-32-85; Обухівська районна державна лікарня ветеринарної медицини 5-69-52; 5-60-04;  
   Обухівська районна державна лабораторія ветеринарної медицини 5-60-41.

   Профілактика та засоби боротьби: ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней на даний час не знайдено, лікувати тварин заборонено. У випадку виявлення вогнища інфекції практикується поголівне знищення свиней безкровним методом, а також ліквідація всіх тварин у радіусі 20 кілометрів від нього. Хворих свиней та тих, які контактували з хворими тваринами забивають. Трупи свиней спалюють.
   У випадку виникнення африканської чуми на неблагополучне господарство накладається карантин. Все свинопоголів’я в даному вогнищі інфекції знищують безкровним способом. Трупи свиней, гній, залишки корму, дрібний інвентар спалюють. Золу закопують у ями, змішуючи з вапном. Приміщення й території свиногосподарств дезінфікують гарячим 3% розчином їдкого натрію, 2% розчином формальдегіду.
   На відстані 10 км навколо неблагополучного пункту все свинопоголів’я вбивають, а м'ясо переробляють на консерви.
   Карантин знімають через 6 місяців з моменту забою свиней, а розведення свиней у неблагополучному пункті дозволяється не раніше , ніж через рік після зняття карантину.

 

Взято з http://obukhiv.kiev.ua

Коментарі
Запам'ятати

Додати
Реклама