ОБ’ЄДНАННЯ ГРОМАД: РЕФОРМА ТРИВАЄ

Назад

"Одна з найважливіших реформ, яку має здійснити Україна для покращення якості життя людей та економічного зростання – це реформа місцевого самоврядування, яка останнім часом набирає обертів. 

Основною складовою цієї реформи є децентралізація, яка передбачає максимальну передачу повноважень та ресурсів на місця шляхом добровільного об’єднання територіальних громад.

ХТО З КИМ, ЯК І ДЛЯ ЧОГО МАЄ ОБ’ЄДНУВАТИСЯ 
Схема об’єднання громад досить проста. Малі села об’єднуються навколо міст, селищ та більших сіл. Це – нові адміністративні центри. Вони відповідно набудуть статусу міст обласного значення, а їхні бюджети напряму взаємодіятимуть з Державним бюджетом України, оминаючи додаткові рішення обласної чи районної рад.
Чому саме міста та селища? Бо у них є великий потенціал: підприємства, бюджетні установи, місцевий бізнес, і саме до таких населених пунктів тяжіють села – там працюють люди, туди їздять на базар аби щось продати чи щось купити. Але це має бути не просте приєднання «слабших» громад, і тим більше не «поглинання», адже об’єднуються не населені пункти, а люди навколо центру, де «кипить» життя.
Об’єднаються природні ресурси, тому що територія нової громади зростає десь в середньому до 400 квадратних кілометрів. А це дасть можливість акумулювати значні кошти земельного податку та податку з доходів фізичних осіб і фінансові ресурси.

ЯКІ ПОВНОВАЖЕННЯ БУДЕ ВИКОНУВАТИ ОБ’ЄДНАНА ГРОМАДА?
Рівень самостійності громад і повноважень органів місцевого самоврядування буде високим. Тобто все те, що найефективніше вирішуватиметься на рівні громади, буде туди передано. А це – первинна медицина, дошкільна і шкільна освіта, культура та спорт, благоустрій і комунальні послуги, охорона порядку та пожежогасіння, пасажирські перевезення, соціальні послуги, забезпечення соціального захисту (виплата пенсій, субсидій, компенсацій, забезпечення надання пільг), містобудування та адміністративні послуги.
На території громади також діятимуть структурні підрозділи територіальних органів центральних органів виконавчої влади, які надаватимуть послуги з: санітарно-епідеміологічного захисту, ветеринарного контролю, казначейського обслуговування, реєстрації актів цивільного стану.
За місцевим бюджетом буде закріплено податки, які за своєю природою є досить стабільними та прив’язаними до території: податок на землю, нерухомість, на доходи з фізичних осіб, єдиний податок, а також частина податку на прибуток з підприємств. Об’єднана громада отримає 25 % екологічного податку, 5% акцизного податку та інші.
За нестачі коштів об’єднані територіальні громади отримують дотацію вирівнювання. Держава надаватиме державні субвенції та дотації на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист.
Для тих громад, які дійдуть згоди об’єднатися, держава додатково виділятиме гроші та сприятиме залученню міжнародних грантів на реалізацію проектів із реконструкції закладів бюджетної сфери та доріг.

ДОСТУП ДО АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ 
Адміністративні та соціальні послуги, які нині надаються у райцентрах, в тому самому або більшому обсязі надаватимуться в адміністративних центрах об’єднаних громад. Тобто оформляти пенсію, субсидію, допомогу на дітей, допомогу людям із низькими статками, отримувати дозвільні документи на будівництво, ведення бізнесу, свідоцтво про народження, смерть, оформлення спадщини тощо можна буде безпосередньо у центрі громади.
У населених пунктах, які не стануть адміністративними центрами об’єднаних територіальних громад, працюватимуть сільські старости. Вони візьмуть на себе значну частину повноважень голів нинішніх територіальних громад та секретарів сільських рад, а також будуть наділені іншими додатковими повноваженнями.

ПРИНЦИПИ ТА УМОВИ ОБ’ЄДНАННЯ 
Визначальними принципами у процесі об’єднання громад є добровільність, повсюдність, державна підтримка, прозорість та відкритість.
Умовами до об’єднання є суміжність та нерозривність територій, спроможність та економічна ефективність. При об’єднанні також до уваги беруться природні, історичні, етнічні чинники, які впливають на соціально-економічний розвиток територій.
Щодо часових меж та етапів об’єднання громад, то закон передбачає їх не суворими, а максимальними. Процес об’єднання може відбуватися упродовж півроку. У багатьох громадах нашої області він вже розпочався.

Обухів є центром об’єднаної територіальної громади, до складу якої входять два населених пункти: села Ленди та Таценки.
Обухівською міською громадою зроблені необхідні кроки з пропозиціями до навколишніх сіл про об’єднання. Очевидно, що їм не треба зволікати, а треба визначатись, адже від цього залежить їх майбутній поступальний розвиток." повідомив Олександр Левченко на своїй сторінці у Facebook.

Коментарі
Запам'ятати

Додати
Реклама