Голова екологічної комісії Київоблради Максим Запаскін:" у найгіршому стані перебувають Обухівський та Києво-Святошинський райони"

Назад

«Моя Київщина» поспілкувалася з депутатом Київської облради від «Свободи» Максимом Запаскіним про складну екологічну ситуацію на Київщині та ситуацію з державними контролюючими органами
- Як би Ви охарактеризували нинішню екологічну ситуацію на Київщині?

- Як дуже проблемну. В першу чергу, це стосується ситуації з твердими побутовими відходами. Скажу прямо: в усій Київській області не існує жодного нормального полігону. А ті майданчики, які є легальними, де-факто працюють із страшними порушеннями екологічного законодавства. В результаті, ми бачимо забруднення важкими металами поверхневих вод, забруднюються ґрунти.

За моєї ініціативи, всі екологічні питання у Київській області підняті на найвищий рівень. Створено контрольну комісію з питань діяльності незаконних полігонів, контрольну комісію з перевірки використання водойм і рибогосподарської діяльності, комісію по лісогосподарській діяльності, комісію за незаконним видобутком піском, комісію самоврядного контролю щодо порушень екологічного законодавства у Київській області тощо.

- Така велика кількість комісій… Але ж існують відповідні органи державної влади, які мають контролювати дані напрямки?

- На жаль, у нас відбувається системне знищення державного контролю за порушеннями екологічного законодавства. Була ліквідована сільгоспінспекція, яка займалася наглядом за землями сільськогосподарського призначення. Функції контролю передали Держгеокадастру. Іншими словами, влада поєднала функції розпорядника і контролера в одному обличчі. Окрім того, це – орган, в якому регулярно змінюються керівники. Півроку – і чергового очільника ловлять на хабарі. До того ж у складі Держгеокадастру немає фахівців відповідного рівня. В результаті, землі у Київській області залишилися без контролю.

Зараз відбувається реорганізація Державної екологічної інспекції. Нещодавно було змінено керівника. Вони деморалізовані, фінансування немає. Там працює лише шість інспекторів. Що вони можуть зробити, якщо по всій Київській області надходять тисячі звернень від громадян щодо порушень екологічного законодавства?

Якщо говорити про рибогосподарську діяльність, то ніби й оголошені гарні ініціативи - створення рибного патруля – але шалене недофінансування знову ж таки призводить до обмеження його діяльності. І ще – функції нагляду за екологічним законодавством забрано у органів прокуратури. А Нацполіція не займається порушенням екологічного законодавства тому, що в них є єдина структура у місті Києві на всю Україну. Фактично відбувається знищення контролю за дотриманням екологічного законодавства.

Виходить так, що всі роблять, що хочуть. Наслідком цього хаосу бачимо незаконні кар'єри, намив піску, неконтрольовані полігони та сміттєзвалища.
- Зараз багато інформації про проблеми з вивозом та переробкою сміття. Які кроки зроблені Київоблрадою для того, щоб вирішити це питання? 
- Завдяки нашій ініціативі, Київська ОДА підготувала нову концепцію поводження з твердими побутовими відходами. Зараз вибирається один з п’яти районів, де буде побудовано сміттєпереробний завод, і куди будуть звозити все сміття. 
- Які райони Київщини можна назвати найбільш засміченими?

- У найгіршому стані перебувають Обухівський та Києво-Святошинський райони: вони потерпають від сміття з Києва. Полігони у цих районах перебувають в жахливому стані. Особливо увагу ми приділяємо полігону у Підгірцях, - полігон №5, який вже вичерпав свій ресурс, і який функціонує ще з радянських часів. Ми неодноразово зверталися до Київської ОДА. У 2006 році це сміттєзвалище вже закривалося, але суди скасували це рішення. Ми вимагаємо, щоб Київська ОДА провела рекультивацію цього полігону. 29 грудня 2016 року було створено робочу групу щодо вирішення даних проблемних питань, але вона не працює. Не виключено, що це зроблено для замилювання очей. Тому цього року для мене завдання №1 - вирішити питання по цьому полігону.

Аналогічна ситуація – у Києво-Святошинському районі. Там сміттєзвалище закрито, і зараз розглядається можливість рекультивації колишнього полігону. Але це дуже дорога затія. Маємо надію, що обіцянка виділити допомогу з держбюджету буде виконана. Тим паче, поруч із Крюковщиною, де знаходиться це звалище, знаходиться аеропорт "Жуляни". До гори відходів постійно прилітає велика кількість птахів. У зв’язку з тим, що велика кількість птахів знаходиться у повітрі, літаки, які літають поруч, перебуваються в небезпеці. Саме тому, відповідно до повітряного кодексу, заборонено створення тих сміттєзввалищ в30 кмвід аеропортів. Також у нас є аналогічне питання по Бориспільському полігону, який, щоправда, перебуває більш-менш нормальному екологічному стані.

Днями у Поліському районі виявили чергову купу сміття львівськими вантажівками. Чи може Київоблрада впливати на ці процеси?

- На останній сесії облради я зробив заяву по львівському сміттю. Справа у тім, що це сміття скидають в межах Іванківського і Поліського районів. Як Ви знаєте, вони є слабонаселенними. Поліський район контролювати дуже важко. Там є закинутий аеропорт під селищем Бобровиці. І вони туди завозять сміття, і там уже лежить близько 200 тон. Ми приїхали туди, подивилися. Зрозуміло, що це сміття зі Львову тому, що в смітті є львівські чеки, і упаковка і навіть документація.

Заява нашої фракції була зроблена на сесії облради в присутності прокурора області, а, отже, є заявою про кримінальний злочин. Має відбутися відкриття кримінального провадження. Поліський район найбільше постраждав від Чорнобильської катастрофи, а зараз страждає від львівського сміття.

- Як Ви оцінюєте ситуацію із незаконним відмивом піску у акваторії Дніпра? Хто, на Вашу думку, стоїть за цією діяльністю, і чому немає політичного рішення зупинити цей процес?

- Ми взяли з самого початку курс на боротьбу з незаконним відмивом піску. Насправді деякі успіхи у нас є тому, що вартість піску в Києві подорожчала майже в 1,5 рази у зв’язку з тим, що видобуток став значно зменшений. Іноді нам вдавалося добитися певних результатів. Так, у Білоцерківському районі були заарештовані два ескаватори. Рішенням суду його арештували, а потім його скасували в апеляційній інстанції. Але намивачі більше не схотіли йти на це місце знову. Аналогічна історія – в Обухівському районі: було три випадки, коли ми безпосередньо брали участь у зупинці відмиву.

Скажу прямо: до тих пір, поки не буде внесено змін до Кримінального кодексу України щодо підвищення рівня відповідальності за незаконний видобуток корисних копалин місцевого значення реального здвигу у цьому питанні не буде. Не існує інструменту, який би міг нам допомогти у законодавчому полі боротися із незаконним намивом піску. 
- Протягом останнього місяця в ЗМІ з’являлися повідомлення про появи на Київщині бурштинокопачів, які рухаючись із Заходу вже добралися до столичного регіону. Чи виробила Київоблрада якісь напрацювання з протидії цьому ганебному явищу?

- На Київщині це явище не отримало масового розповсюдження. Там десь хтось щось копає, але то одиничні випадки. Проблеми можуть виникнути в зоні відчуження Чорнобильської катастрофи.

- Ми говорили про тему сміття. Але хотілося б дізнатися Вашу думку про те, які з районів Київщини є найбільш екологічно уразливими?

- Ті ж самі Обухівський та Києво-Святошинський райони. Трипільська ТЕЦ працює, а поруч високий рівень захворюваності. Більш-менш нормальна ситуація в Білоцерківському районі, але сміттєзвалище, на якому працює ТОВ «КАТП 1028»  (власний даної компанії – Анатолій Дикий, батько нинішнього мера Білої Церкви Геннадія Дикого, - Ред) викликає занепокоєння. Воно вже вичерпало свій ресурс і потрібно розпочинати процедуру рекультивації. Але я не чув про хоч якісь пропозиції від КАТП чи від міської влади про те, що вони збираються закривати це звалище. Але рекультивація передбачає певний перелік заходів, зокрема, підготовку проекту рекультивації, а потім відповідні роботи, які коштують чимало. Тому недивно, що міський голова Дикий дуже поспішає з відкриттям іншого сміттєзвалища. У нього є попередні домовленості з Піщанською сільською радою, виділено 5 млн грн на розробку проекту, хоча земля під звалище досі не виділена. Ці кошти громади міста Біла Церква будуть витрачені на вітер, якщо спочатку не буде вирішено земельне питання.

- Дехто говорить, фактично річка Дніпро знищена. Цікаво було б дізнатися Вашу думку про стан інших водних об’єктів, зокрема про річку Рось. 
- Так, дійсно, річка Рось зараз теж перебуває у надзвичайно поганому стані. До того ж на Київщині відбувається різке пониження водозабезпеченості рівня поверхневих вод. А в річці Рось ця ситуація погіршується ще тим, що у нас є верхнє і нижнє водосховище, які мають дуже велике дзеркало. Відбувається значне випарування води. Тобто у нас є два об’єкти, які штучно нищать Рось.

Але річку потрібно рятувати. На це потрібні великі кошти які, ані міський бюджет, ані обласний не зможе профінансувати. Міською радою було створено проект по відновленню річки Протока, яка є притокою Росі.

 

Коментарі
Запам'ятати

Додати
Реклама