“Батьківщина”: хто ховається за “спонсорами” зі столичних околиць

Назад

Спонсори дали «Батьківщині» 7,5 мільйонів гривень, майже всі вони живуть на Київщині і часто перераховували гроші в один день та однаковими сумами.

Кошти нібито надавали безробітні, пенсіонери, медики, освітяни. «Батьківщину» фінансували навіть спостерігачі Царьова та Королевської. Звичайні люди та дехто з депутатів твердять, що ані копійки «Батьківщині» не давали. Хто і як використав їхні документи — не знають. Але кажуть, що надавали їх представникам партії до виборів.

Щедрість донорів «Батьківщини» викликала сумніви у журналістів Чесно. Зокрема вони показали будинок у Василькові, де нібито проживає один зі спонсорів партії «Батьківщина», який лише у четвертому кварталі перерахував на партійний рахунок близько 4 тисяч гривень.

tild6532-3130-4838-a463-376462363563__img_8788

У рамках перевірки, ініційованої НАЗК, співробітники Нацагенства з’ясовували у «донорів» «Батьківщини» чи вони справді перераховували власні кошти на рахунок партії. Як з’ясувалося більшість «вкладників» вперше дізнаються про те, що перераховували комусь кошти саме від працівників агентства.

Люди здивовані і налякані тим, що їхні персональні дані використовують сторонні особи. Для перерахунку коштів на користь партії потрібні паспортні дані, ідентифікаційний номер, адреса проживання та номер телефону.

Пенсіонерка Ольга Володимирівна з-під Василькова надає пояснення НАЗК і розповідає, що коштів «Батьківщині» не перераховувала, ймовірно це могла зробити її невістка-депутатка від «Батьківщини». Однак і та заперечує, що здійснювала перекази.

Всі «спонсори» партії, з якими вдалося поспілкуватися Громадському руху ЧЕСНО разом зі співробітниками НАЗК під час виїзної перевірки, стверджують, що не перераховували грошей, та й не могли цього зробити, оскільки не мають таких сум. При цьому значна частина з них передавали свої документи саме представникам партії «Батьківщина» напередодні останніх місцевих та парламентських виборів.

У партії «Батьківщина» цілком серйозно вірять, або вдають, що вірять, у свідомих пенсіонерів, яким не шкода не те що 4 тисяч, а й 20 для «Батьківщини»:

“Я нічому тут не здивуюсь… У Запорізькій області інвалід-пенсіонер прийшов в партійний офіс, сказав, що готовий віддати 20 000 на фінансування партії, оскільки він вважає, що це його політична сила… Це не залежить від того, людина інвалід або ще хтось. Є різні люди — вони можуть абсолютно нормально так само, наприклад, і по бізнесу. З кимось ти ведеш переговори, просиш 5 копійок і він зажимає, хоча може дати умовно 500 тисяч. А з іншого боку, може прийти підприємець найдрібніший і каже, що “ребята, ви мені до вподоби, я готовий допомогати, чим я можу допомогти?””, – заявив заступник голови фракції “Батьківщина” Сергій Соболєв.

Усі донори, яких удалося індентифікувати — з Київщини.

Зазвичай, дані однієї й тієї ж людини використовували для низки платежів, при цьому змінюючи їй місце проживання. Так нібито від Олександра Лясоти було 9 платежів. Загальна сума склала майже 20 тисяч. Місця проживання вказані різні — Вишгород, Фастів, Обухів.

Як з’ясувалося, справжня адреса «донора» — таки Фастів. У 2015 році той, хто нібито дав гроші «Батьківщині», балотувався від іншої партії партії — «Сили людей» до Фастівської міської ради.

У звіті неодноразово вказано різні адреси для одних і тих самих жертводавців. Наприклад, ще один донор Микола Марченко у 2016 році 15 разів перераховував гроші «Батьківщині»

Як місце проживання у нього п’ять разів вказано місто Макарів, вісім разів Вишгород, та двічі Обухів. Згодом, як вдалося з’ясувати, Макаренко є головою четвертої вуличної первинної організації «Соціалістичної партії України» у Макарові.

Це не поодинокий випадок, коли використали дані людей, які не мають стосунку до «Батьківщини». Олена Суслова з Боярки у 2015 році кандидувала до Київської обласної ради від партії «Наш край».

Коли їй зателефонував журналіст, Суслова повідомила, що про те, що від її імені «Батьківщині» перерахували гроші, вона вже знає. Вона намагалася з’ясувати ситуацію у керівництва місцевої партійної організації, зокрема в Анатолія Матейка та Валентини Коржової (обоє також є серед
«партійних донорів»).

Про те, що перераховували гроші партії, не знають навіть ті, хто власне балотувався від «Батьківщини». Так Ігор Калашник кандидувався до Березанської міськради. Від нього трьома платежами партії надійшло майже 16 тисяч. Політик від фінансування рідної партії відхрещується.

Зазначається, що внесок на користь політичної партії, згідно з Законом, кожен має робити особисто, через банк чи поштове відділення. При цьому перед перерахунком коштів, потрібно написати заяву, якою донор засвідчує, що у нього відсутні обставини, які можуть бути підставою для відмови у прийнятті внеску на користь політичної партії.

Від того, що перераховували внески партії, відхрещуються навіть депутати
«Батьківщини». Сюрпризом інформація про перерахунок партії стала і для депутата Богуславської міської ради від «Батьківщини» Романа Тівіна.

Отже ситуація така, що більшість опитаних нами людей стверджують, що грошей «Батьківщині» не перераховували. Частина депутатів хоч і переконують, що перераховували кошти, але не можуть пригадати скільки саме. Виникають сумніви щодо походження всієї суми внесків від фізичних осіб отриманих партією у 2016 році, а це понад 7,5 мільйонів гривень. Якого донора приховують за внесками від безробітних, вчителів та пенсіонерів? Відповідь на це запитання можуть дати НАЗК та правоохоронні органи, але вже зараз зловживання можуть коштувати «Батьківщині» не лише репутаційних втрат, а й цілком реальних фінансових санкцій, конфіскації всієї суми внесків зроблених з порушенням та припинення державного фінансування.

Нагадаємо, раніше відомий український правозахисник Віктор Смалій повідомив, що боїться повертатися з США в Україну через отримання погроз, що послідували на його адресу після виходу репортажу щодо готелю, у якому проживала Тимошенко під час візиту до США.

 

Коментарі
Запам'ятати

Додати
Реклама