9 квітня - Вербна неділя

Назад

Вербна неділя – це перехідне церковне свято, що безпосередньо залежить від дати Великодня і приходить рівно за тиждень до нього. А тому воно не має фіксованої дати і щороку святкується в різні дні.

Оскільки Великдень цьогоріч буде 16 квітня, то Вербна неділя в 2017 році припадає на 9 число того ж місяця.

Вербною неділею відкривається Страсна седмиця – найсуворіший тиждень перед Світлим Христовим Воскресінням.

Відповідно до Священного Писання, у Вербну неділю Син Божий увійшов у святе місто Єрусалим. Тому в православній церкві він має й іншу назву – Вхід Господній в Єрусалим.

Цього дня в церкві під час всеношної служби святяться гілочки верби, за якими потрібно напередодні сходити в ліс до схід сонця. Потім їх приносять в дім і ставлять біля ікони. За церковною традицією, вони мають простояти весь рік, охороняючи родину від нещасть. У народі вважали, що освячена верба має чудотворну цілющу силу, здатну позбавити людей і тварин від хвороб, порчі і пристріту, а оселю – від пожеж і повеней.

За старовинним звичаєм, пучком з гілочок верби або верби, попередньо окропленных святою водою, глава сім'ї злегка бив домочадців і навіть домашніх тварин. Справедливо вважається, що освячена верба володіє очисною силою, здатної позбавити від лихого ока, хвороб та злих сил. Б'ючи один одного вербовыми гілками зазвичай примовляють: 
«Не я б'ю, верба б'є», «Верба хлест, бий до сліз», «Рости, як верба», «Будь здоровий, як верба». 
Крім такого популярного у слов'ян «биття» пучками вербових гілок, щоб хвороби обходили дітей стороною, малюків купають у відварі вербових, ветловых або вербових гілок.

Це сімейне свято, яке краще провести вдома, з рідними. Крім того, у Вербну неділю ще триває Великий піст, але в цей день дозволено невелике послаблення: в їжу можна вживати рибу і вино. У цей день потрібно постаратися відійти від суєти, помолитися, подумати про життя і підготуватися до Страсної седмиці.

Народні прикмети у день Вербної неділі

  • верба напередодні свята розпустила нирки – рік буде родючим,
  • тепла та сонячна погода, в неділю – врожаю на полях не буде,
  • куди вітер буде на Вербницу – туди він буде дути ціле літо,
  • дощовий день – привід готуватися до збору щедрого врожаю,
  • легкий морозець вранці – висока врожайність ярих культур.
Коментарі
Запам'ятати

Додати
Реклама